Nowy standard w ochronie przepięciowej OBO Bettermann Dodał, admin Napisany przez, admin

Nowa GENERACJA ograniczników przepięć

Ograniczniki o lepszych parametrach nich dotychczas
i o nowych właściwościach:

 • bardzo niski napięciowy poziom ochrony <1,3kV (dla ograniczników do instalacji 230/400V),
 • wszystkie ograniczniki nowej serii bez konieczności dobezpieczania do 160A GL,
 • zatrzask blokujący uniemożliwiający wysunięcie wkładek (ochrona antywibracyjna),
 • łatwo wyróżniające się niebieskie wkładki iskiernikowe (NPE), które również posiadają optyczną sygnalizację uszkodzenia.

OBO Bettermann jako pierwsza firma na świecie produkuje ograniczniki wykonane w obudowach z tworzywa bezhalogenowego.

Materiał bezhalogenowy nie wydziela w czasie pożaru gazów szkodliwych dla zdrowia oraz związków korozyjnych dla elementów konstrukcyjnych budynku!

Często nie doceniamy skutków oddziaływania bardzo trujących i agresywnych gazów powstających w czasie pożaru. Ocenia się, że około 95 procent ofiar pożarów umiera nie w następstwie bezpośredniego oddziaływania ognia, lecz przez zatrucia dymem. Dodatkowo powstające w trakcie pożaru korozyjne gazy pochodne ze spalania powodują znaczne szkody materialne i mogą trwale uszkodzić strukturę budynku.

Skład chemiczny materiałów bezhalogenowych został stworzony w taki sposób, aby w razie pożaru powstawało jak najmniej szkodliwych (toksycznych/korozyjnych) gazów, które w połączeniu z substancjami gaśniczymi mogą przekształcić się w kwas solny. W rozumieniu normy DIN VDE 0472 oznacza to, że materiały są uznawane za bezhalogenowe, jeżeli „proporcje halogenowego chloru, bromu i jodu wynoszą odpowiednio: dla chloru ≤ 0,2 % oraz fluoru ≤ 0,1 %”.

Stosowanie materiałów bezhalogenowych pozwala w razie pożaru na zredukowanie do minimum – szkód zarówno materiałowych, jak i osobowych!

Zalety stosowania aparatów 3+NPE z iskiernikiem (3 warystory i jeden iskiernik), to przede wszystkim zachowana separacja galwaniczna między przewodami fazowymi/neutralnym i ochronnym (PE). Determinuje to konkretne korzyści:

 • mniejszy prąd upływu ogranicznika,
 • jest to uniwersalne rozwiązanie do każdej sieci: TT oraz TN-S i TNC-S,
 • nie wymagany jest oddzielny wyłącznik różnicowo-prądowy przed ogranicznikiem w sieci TT zgodnie z IEC 60364-5-53,
 • brak niebezpiecznego napięcia dotykowego w przypadku awarii ogranicznika (problem izolacji urządzeń końcowych),
 • bezpieczeństwo w przypadku upływu doziemniego w układzie zasilania,
 • ogranicznik może być zainstalowany przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym, który nie zadziała przy pojawieniu się przepięcia,
 • niskie napięcie resztkowe pomiędzy przewodem fazowym (L) i neutralnym (N) (takie jak w ogranicznikach ochrony dokładnej Typ 2+3),
 • lepszy (niższy) napięciowy poziom ochrony między fazami (L) i przewodem neutralnym (N), dlatego, że warystor jest równoległy do urządzenia końcowego, nie tak jak w rodzaju połączenia 4 + 0.
Link

RCBO3, RCBO4
Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym

Mniej znaczy więcej, także w rozdzielnicy elektrycznej. Można realizować z powodzeniem tą ideę stosując dwa nowe rodzaje zintegrowanych wyłączników różnicowoprądowych z członem nadprądowym.
 
 
Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym Hager RCBO3, RCBO4
 
 
Przeznaczone do budownictwa mieszkaniowego wyłączniki serii RCBO3, jednocześnie łączą w sobie trzy niezależne wyłączniki nadprądowe oraz czterobiegunowy wyłącznik różnicowoprądowy. Na potrzeby budownictwa komercyjnego oferujemy wyłączniki serii RCBO4, dedykowane dla odbiorników trójfazowych z zapewnieniem ochrony przetężeniowej dla wszystkich czterech biegunów. Obydwa rozwiązania są doskonałym środkiem do realizacji ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, zgodnie z wymogami normy PN-HD 60364 4-41.

Najnowszy wpis Dodał, admin Napisany przez, admin

Valena Life wprowadza nowy styl i innowacyjne rozwiązania.

To seria o klasycznych kształtach posiadająca kilka ciekawych detali tworzących jej unikalny design. Dzięki specjalnej konstrukcji ramek uzyskano optyczny efekt lekkości, zaś delikatnie wklęsła powierzchnia klawiszy zapewnia wygodne przełączanie. Valena Life daje możliwość wyboru spośród 16 kolorów ramek i 3 kolorów plakietek/klawiszy, co pozwala dopasować się do indywidualnych aranżacji pomieszczeń.

Ramki Lodowa Fantazja, Kremowa Fantazja i Link poprzez swój charakterystyczny wzór stanowią oryginalny element dekoracyjny. Bogactwo linii wzorniczej idzie w parze z szeroką gamą ponad 150 funkcji, które zaspokoją tradycyjne oraz innowacyjne potrzeby współczesnych instalacji elektrycznych. Z Valeną Life śmiało wkraczamy w epokę nowych technologii wykorzystujących komunikację radiową, WIFI, Bluetooth czy też zdalne sterowanie przez Internet.

a